Islam in Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Islam in Romania

Forum adresat romanilor ce doresc sa cunoasca Islamul!
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Nu fi trist de Dr. A'id al- Qarni
Versete preferate Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:31 am by Admin

» Versete preferate
Versete preferate Icon_minitimeFri Aug 03, 2012 4:55 pm by Admin

» Numele lui Allah in Qur'aan
Versete preferate Icon_minitimeWed Aug 01, 2012 7:08 pm by Admin

»  Cum sa ne pregatim pentru Ramadan
Versete preferate Icon_minitimeFri Jul 22, 2011 4:52 pm by Admin

» Comentariu la cele 40 de Hadith-uri ale lui Al- Nawawi
Versete preferate Icon_minitimeWed Jun 15, 2011 1:33 am by Admin

» Emaan - traduceri despre credinta
Versete preferate Icon_minitimeMon Apr 25, 2011 6:39 am by Suraya

»  Emaan Dictionar
Versete preferate Icon_minitimeMon Mar 28, 2011 7:25 pm by Uncknown

» Targ International De Carte Si Muzica La Brasov
Versete preferate Icon_minitimeFri Mar 25, 2011 2:36 pm by Admin

» Condamnarea necredinciosului cu doua fete
Versete preferate Icon_minitimeFri Jan 21, 2011 6:02 am by Suraya

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Forum
Affiliates
free forum
 
Top posters
Admin
Versete preferate I_vote_lcapVersete preferate I_voting_barVersete preferate I_vote_rcap 
Meryem
Versete preferate I_vote_lcapVersete preferate I_voting_barVersete preferate I_vote_rcap 
Mohammed
Versete preferate I_vote_lcapVersete preferate I_voting_barVersete preferate I_vote_rcap 
betti
Versete preferate I_vote_lcapVersete preferate I_voting_barVersete preferate I_vote_rcap 
Selma Nuran
Versete preferate I_vote_lcapVersete preferate I_voting_barVersete preferate I_vote_rcap 
Suraya
Versete preferate I_vote_lcapVersete preferate I_voting_barVersete preferate I_vote_rcap 
3cristinutza
Versete preferate I_vote_lcapVersete preferate I_voting_barVersete preferate I_vote_rcap 
Uncknown
Versete preferate I_vote_lcapVersete preferate I_voting_barVersete preferate I_vote_rcap 
Vremea
Geo Counter

 

 Versete preferate

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 94
Join date : 2010-06-12

Versete preferate Empty
PostSubject: Versete preferate   Versete preferate Icon_minitimeSun Mar 13, 2011 12:31 am


"Allah este ocrotitorul celor care cred; El ii scoate din intunecimi la Lumina, in vreme ce acelora ce nu cred le sunt ocrotitori Taghutii, care-i scot de la Lumina la intunecimi si acestia sunt oaspetii focului si in el vor ramane vesnic."
(2, 257)

"Cel care este instarit sa cheltuiasca dupa averea sa, iar cel a carui inzestrare este masurata sa cheltuiasca din ceea ce i-a dat Allah. Allah nu sileste pe nimeni decat dupa cum El i-a dat. Si allah va face sa vina dupa stramtorare belsug."
(65, 7)

"Scularea (pentru rugaciune) in timpul noptii este mai folositoare si mai potrivita pentru recitare;
In timpul zilei tu ai de lucru indelung!
Si pomeneste numele Domnului tau si daruieste-te Lui cu totul!
Domnul Rasaritului si al Apusului! Nu exista alta divinitate afara de El; deci socoteste-L numai pe El Ocrotitor!"
(73, 6-9)
Back to top Go down
https://islamromania.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 94
Join date : 2010-06-12

Versete preferate Empty
PostSubject: Re: Versete preferate   Versete preferate Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:26 pm

"Cautati liman in rabdare si in Rugaciune (As-Salat)! (Intr-adevar) ea este anevoioasa , insa nu pentru cei care cred,
Care cred ca il vor intalni pe Domnul lor si ca la El se vor intoarce." (2:45-46)

" Nu vor cei care nu cred dintre oamenii Scripturii, nici Politeistii, sa se pogoare asupra voastra binele de la Domnul vostru, dar Allah ii alege pentru indurarea sa pe aceia care voieste El, caci Allah este Stapanul harului nemarginit". (2: 105).

"Ale lui Allah sunt Rasaritul si Apusul si oriincotro va veti intoarce, acolo este Fata lui Allah, caci Allah este Cel cu Har Nemarginit si El este Atoatestiutor.('Wasi, 'Alim). (2:115)

"Si fiti cu frica de o Zi in care nu va putea face un suflet pentru alt suflet nimic si nu se va putea lua de la el schimb, nu se va primi pentru el mijlocire, nici nu va putea fi el ajutat." (2:123)
Back to top Go down
https://islamromania.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 94
Join date : 2010-06-12

Versete preferate Empty
PostSubject: Re: Versete preferate   Versete preferate Icon_minitimeFri Aug 03, 2012 4:55 pm

"El este Cel ce va ia la Sine noapteasi El stie ceea ce voi ati dobandit peste zi. Apoi El va readuce la viata in timpul ei, pana se va implini un termen hotarat. Atunci la El va fi intoarcerea voastra si apoi va va vesti El ceea ce ati facut." (6:60)



"Daca voieste cineva rasplata in lumea aceasta, la Allah se afla rasplata si pentru aceasta lume si pentru Lumea de Apoi, caci Allah este Cel Care Aude Totul si Care Vede Totul. (Sami', Basir) (4, 134)
Back to top Go down
https://islamromania.forumotion.net
Sponsored content





Versete preferate Empty
PostSubject: Re: Versete preferate   Versete preferate Icon_minitime

Back to top Go down
 
Versete preferate
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Versete Coranice despre İnvidie, Gelozie

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam in Romania :: Perspective islamice :: Versete coranice-
Jump to: